Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas ma dostęp do aparatu fotograficznego, robienie zdjęć zdaje się być jedną z najbardziej przystępnych rozrywek. Obecnie prawie wszyscy posiadamy telefony komórkowe z dobrej jakości aparatem, co jest dużym udogodnieniem pozwalającym na wykonywanie fotografii praktycznie zawsze i wszędzie. Jak robić dobre zdjęcia za pomocą telefonu?

Aparat cyfrowy czy aparat w telefonie – co wybrać?

Używanie aparatów w telefonach jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Robienie zdjęć telefonem jest po prostu wygodne i nie wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu obsługi profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Aktualnie królujące na rynku smartfony są zazwyczaj lżejsze od aparatów i możemy sięgnąć po nie w każdej chwili, ponieważ prawie przez całą dobę nosimy je przy sobie.

Jeśli jesteśmy amatorami fotografii, możemy spokojnie ograniczyć się do aparatu w telefonie, nie wydając niepotrzebnie pieniędzy na kosztowny aparat cyfrowy. Jeśli z kolei planujemy zawodowe wykonywanie zdjęć, zalecany będzie zakup profesjonalnego sprzętu. 

Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Wykonując fotografię za pomocą telefonu, można uzyskać naprawdę zadowalającą jakość zdjęć, jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą z nich, wydającą się być bardzo oczywistą, jednak często zaniedbywaną, jest czystość obiektywu. Rekomenduje się czyszczenie przedniego i tylnego obiektywu przy pomocy delikatnego materiału, np. ściereczki do okularów.

Kolejnym czynnikiem mając ogromny wpływ na jakość zdjęć jest światło. W przypadku gdy robimy selfie źródło światła powinno oświetlać twarz, a już absolutnie nie może znajdować się za osobą fotografowaną. Podobnie w sytuacji, kiedy robimy zdjęcia przedmiotom – musimy zadbać o to, aby światło nie znajdowało się w tle, a padało bezpośrednio na obiekt. Przyjęło się, że najlepsze zdjęcia wychodzą z wykorzystaniem naturalnego światła dziennego.

Chcąc zrobić wyraźne zdjęcie, powinniśmy wystrzegać się cyfrowego zoomu. Jeśli mamy taką możliwość, zbliżmy się do fotografowanego obiektu, a jeżeli nie jest to możliwe, zróbmy zdjęcie z oddali, ponieważ będzie na pewno wyższej jakości niż to wykonane z zoomem.

W aparacie umieszczonym w telefonie mamy możliwość ustawienia balansu bieli oraz rozdzielczości. Pierwszy parametr musi być dostosowany do warunków oświetleniowych, natomiast drugi powinien być możliwie najwyższy. Tematem budzącym sporo kontrowersji jest używanie lampy błyskowej w telefonie. Zakłada się, że bardziej naturalne zdjęcia uzyskuje się przy wyłączonej lampie, jednak wiele osób nie zgadza się z tym twierdzeniem. Najważniejsze jest poznać możliwości, którymi dysponuje aparat w naszym telefonie, wykonując zdjęcia na wiele różnych sposobów.

Mając dobrze opanowany aparat, można robić doskonałe zdjęcia i wziąć udział konkursie fotograficznym, którego szczegóły znajdują się na stronie https://www.foto4u.pl/konkurs-fotograficzny/. Tematyka zdjęć do konkursu jest dowolna, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Warto rozwijać pasje i pokazać innym efekty swojej pracy!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz