Jaka powinna być właściwa rozdzielczość zdjęć

Z pewnością każdy użytkownik smartfona posiada pokaźną kolekcję zdjęć. Chętnie robimy zdjęcia w czasie wakacji, kiedy przebywamy w egzotycznym miejscu. Pstrykamy fotki podczas towarzyskich spotkań i wspólnych wypadów za miasto. Wykonujemy fotografie w czasie ważnych wydarzeń i kiedy zauważymy coś interesującego. W pewnym sensie wszyscy staliśmy się fotografami, którzy archiwizują rzeczywistość na karcie pamięci smartfona. To przede wszystkim dlatego wywoływanie zdjęć online jest coraz popularniejszą usługą. Chcemy się dzielić z bliskimi najlepszymi ujęciami, a dzięki papierowej formie, fotografie już tak łatwo nie zostają zapomniane pośród tysięcy plików, zgromadzonych na nośnikach cyfrowych.

Wysyłając zdjęcia do wywołania, z pewnością natknęliśmy się na problem związany z ich jakością. Często zdjęcia oglądane na ekranie smartfona lub laptopa wyglądają o wiele lepiej od papierowych odbitek. Dlaczego powstaje taka różnica w ich jakości?

Często winowajcą jest niska rozdzielczość wysłanych plików. Fotografia o niedostatecznej rozdzielczości będzie się o wiele gorzej prezentowała po wywołaniu. Zwłaszcza dotyczy to wydruków w większych formatach i powiększeń.

Oczywiście, kiedy decydujemy się nawet na standardowe odbitki w formacie 10×15 także powinniśmy zwrócić uwagę na ich rozdzielczość i wielkość w pikselach.

Kiedy wybraliśmy już określony format, nie ma także sensu wysyłać zbyt dużych plików, transfer pochłonie nam dużo czasu, a fotolab i tak będzie je kompresował do określonego rozmiaru.

Jaki rozmiar w pikselach wybrać dla formatu 10×15?

zdjęcie 10x15

Odbitka 10×15 powinna mieć rozdzielczość 300 dpi a jej wielkość w pikselach powinna wynosić 1200 x 1800 pikseli. Podane parametry zagwarantują nam dobrą jakość odbitek i oszczędzą nam długiego oczekiwania na przesłanie do fotolabu dużej ilości plików.

Kiedy decydujemy się na większe wydruki, powinniśmy zwiększyć rozmiar w pikselach, utrzymując wysoką rozdzielczość. Przykładowo dla formatu 20×30 rozmiar zdjęcia w pikselach powinien wynosić 2362×3543, a dla zdjęć 30×45 wielkość ustalamy na, 3602×5314.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz