Torba czy plecak fotograficzny?

disused-railway-line-3371049_1280Każdy, kto profesjonalnie podchodzi do robienia zdjęć, musi zastanowić się nad tym, w jaki sposób bezpiecznie przewozić cały sprzęt fotograficzny.

Do wyboru mamy różnej wielkości i różnego rodzaju torby fotograficzne oraz plecaki fotograficzne. W jakiej sytuacji bardziej pomoże nam poręczny plecak, a kiedy powinniśmy jednak sięgnąć po torbę?

Wszystko zależy oczywiście od konkretnej sytuacji. W zależności od tego, czy chcemy udać się w krótki plener za miasto, aby wygodnie fotografować w trakcie pieszej wycieczki,  lub czy wybieramy się na sesję plenerową w konkretnym miejscu, zdecydujemy się albo na lekki plecak, w którym zmieszczą się najpotrzebniejsze akcesoria, albo na dużą i pojemną torbę, którą będziemy wykorzystywać tak naprawdę tylko do transportu sprzętu samochodem i której nie będziemy w rzeczywistości prawie wcale nosili na własnych barkach.

W zależności od konkretnej sytuacji

W plecaku fotograficznym bez problemu umieścimy obiektywy oraz lampy błyskowe. Będą one skutecznie zabezpieczone w trakcie podróży i nie musimy obawiać się że uszkodzą się w trakcie transportu. Jeżeli jednak zależy nam na przewożeniu sprzętu studyjnego i musimy wziąć ze sobą na przykład lampy studyjne,  lepszym rozwiązaniem okaże się raczej duża i pojemna torba fotograficzna. Torba taka doskonale sprawdzi się w sytuacji gdy zabieramy cały sprzęt – na przykład aby wykonać sesję u klienta lub też w trakcie przewożenia sprzętu z domu do studia. Plecak z kolei spełnia zupełnie inne  zadania – musi być po prostu lekki i wygodny. Dobry plecak nie tylko zabezpiecza nasz sprzęt ale również i nie rzuca się w oczy. Wiele osób uważa że najlepszy plecak fotograficzny to taki który wcale na taki nie wygląda.

Plecak jedno czy wielokomorowy?

Decydując się na zakup plecaka w którym będziemy przewozić nasz sprzęt fotograficzny musimy zastanowić się nie tylko nad jego funkcjonalnością. Plecak musi oczywiście być w stanie pomieścić najbardziej potrzebne nam akcesoria i zapewnić bezpieczne środowisko  do ich transportu, ale musi być także wygodny w noszeniu. Dobry plecak powinien mieć na tyle szerokie i miękkie szelki aby wygodnie leżały na naszych ramionach i nie wbijały się ani nie uciskały. Warto zwrócić też uwagę na to, z jakich materiałów wykonany jest plecak –  przy fotografowaniu w plenerze, gdzie nie mamy przecież wpływu na warunki pogodowe, warto aby były to tkaniny wodoodporne.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz