Sony RX1R II z 42,4-megapikselowym, pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu wykonanym w technologii BSI

Firma Sony ogłosiła powiększenie serii cenionych aparatów kompaktowych Cyber-shot RX o nowy, pełnoklatkowy model RX1R II (DSC-RX1RM2). Nowy RX1R II, który wraz z wcześniej wprowadzonymi modelami RX1 i RX1R należy do rodziny najmniejszych na świecie aparatów z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu, przewyższa jakością obrazu wszystkie poprzednie kompakty firmy Sony. Jest to w pierwszym rzędzie zasługa dwóch kluczowych, zoptymalizowanych do wzajemnej współpracy podzespołów: nowej, 42,4-megapikselowej matrycy obrazującej oraz obiektywu ZEISS Sonnar T o stałej ogniskowej 35 mm i dużym otworze przysłony: F2.

System automatyki ostrości nowego modelu działa o 30% szybciej niż w poprzednich modelach RX1. Światową nowością jest regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy. Użytkownik ma do dyspozycji ustawienia „wyłączony”, „standardowy” i „wysoki”, a dodatkowo funkcję bracketingu filtra dolnoprzepustowego. Wykonywanie zdjęć aparatem trzymanym przy oku umożliwia wygodny, wysuwany wizjer XGA OLED. Mimo jego dodania, nowy model jest tylko minimalnie większych od swoich poprzedników.

Najwyższa jakość obrazu z aparatu mieszczącego się na otwartej dłoni

Aparat RX1R II jest wyposażony w wykonany w technologii BSI, pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R® o efektywnej rozdzielczości około 42,4 megapiksela. Dzięki jego ścisłej współpracy z wydajnym procesorem obrazu BIONZ X uzyskuje się niezwykle szeroki zakres czułości (ISO 100-25 600, z możliwością rozszerzenia 50-102 400) oraz szeroki zakres dynamiczny. Przetwornik obrazu jest wykonany w technologii BSI i wyposażony w powiększone obwody oraz miedziane ścieżki sygnału. Taka konstrukcja zwiększa szybkość transmisji i umożliwia generowanie danych wyjściowych około 3,5 raza szybciej niż w modelu RX1R.

Idealnie ostre odwzorowanie obrazu aż po same rogi kadru to zadanie jasnego obiektywu ZEISS Sonnar T* 35 mm F2, indywidualnie dopasowywanego do właściwości matrycy aparatu. Specjalny pierścień umożliwia przełączenie obiektywu w tryb zdjęć makro, w którym minimalna odległość robocza wynosi zaledwie 14 cm. 9-listkowa przysłona pozwala uzyskać spójne, miękkie rozmycie nieostrych fragmentów obrazu.

Stałoogniskowa konstrukcja nowego modelu pozwala w pełni wykorzystać ogromną rozdzielczość poprzez precyzyjne dopasowanie wzajemnego położenia matrycy i obiektywu. Im mniejsza odległość między tymi podzespołami, tym więcej światła z otoczenia może dotrzeć do przetwornika obrazu, zapewniając bogactwo szczegółów i wysoką rozdzielczość. Co więcej, w odróżnieniu od aparatów z wymiennymi obiektywami migawka modelu RX1R II znajduje się w obiektywie. Rozwiązanie to pozwala znacznie zmniejszyć rozmiary obudowy, a dodatkowo skrócić czas synchronizacji z lampą błyskową do 1/2000 sekundy.

Aby umożliwić pełne wykorzystanie szerokiego zakresu dynamicznego matrycy, nowy model RX1R II został wyposażony w tryb zapisu 14-bitowego obrazu RAW bez kompresji. Nadal dostępne są także wcześniejsze formaty z kompresją.

Szybki system AF umożliwiający uchwycenie najważniejszej chwili

Model RX1R II jako pierwszy w serii kompaktów Sony RX pozwala korzystać z zalet systemu automatyki ostrości Fast Hybrid AF. Matryca aparatu zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy, zapewniający największe na świecie (45%) pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazui. Połączenie tego czujnika z 25 polami AF opartymi na detekcji kontrastu zaowocowało o 30% większą szybkością działania systemu AF niż w poprzednim modelu. Zaawansowany algorytm wykrywania ruchu pozwala dokładnie przewidzieć nawet szybkie przemieszczenia poruszających się obiektów. W rezultacie nowy tryb AF-C umożliwia śledzenie zachowania obiektu i utrzymywanie na nim ostrości nawet podczas zdjęć seryjnych z szybkością do 5 klatek na sekundę.

Nowością w tym modelu jest dostępność różnych ustawień strefy AF, takich jak szeroka, centralna czy punktowa z wyborem czujnika, jak również możliwość śledzenia ostrości i jej ustawiania na oczy fotografowanej osoby.

Pierwszy na świecie regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy

Zupełną nowością w aparatach cyfrowych jest zastosowany w modelu RX1R II regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy, który pozwala użytkownikowi zmieniać równowagę między rozdzielczością obrazu a poziomem takich zjawisk, jak mora czy przekłamania barw.

Dostępne są trzy ustawienia filtra: „wyłączony”, przy którym obraz wygląda jak z matryc bez filtra dolnoprzepustowego i ma najwyższą możliwość rozdzielczość; „standardowy”, zapewniający równowagę między rozdzielczością a usuwaniem mory i wad kolorystycznych; oraz „wysoki”, w większym stopniu eliminujący niedoskonałości obrazu. Dzięki tej unikatowej funkcji użytkownik może dostosowywać jakość i rozdzielczość obrazu do zawartości sceny, w szczególności zaś do obecności obiektów o dużej częstotliwości przestrzennej, które sprzyjają wystąpieniu mory. W praktyce korzysta więc z modelu łączącego właściwości dwóch aparatów: jednego bez filtra dolnoprzepustowego i drugiego z filtrem. Oprócz tego dostępna jest funkcja bracketingu filtra dolnoprzepustowego, pozwalająca porównać rezultaty uzyskiwane przy różnych ustawieniach.

Nowy, wysuwany wizjer XGA OLED, uchylny ekran, filmy HD i inne cechy

Aparat RX1R II jako pierwszy w serii RX1 jest wyposażony w wysuwany wizjer XGA OLED Tru-Finder. Jego układ optyczny składa się z czterech soczewek, w tym dwóch asferycznych, oraz powłok ZEISS T. Obraz jest wyświetlany w powiększeniu 0,74x[iv]; odznacza się ostrością i minimalnym poziomem zniekształceń nawet w narożnikach. Użytkownik może też wyświetlać obraz na 3,0-calowym ekranie LCD WhiteMagic™ o rozdzielczości 1,2 miliona pikseli. Regulowane nachylenie ekranu — od 109° w górę do 41° w dół — daje możliwość rejestracji z różnych perspektyw i pozycji.

Zaawansowana matryca i procesor aparatu pozwalają także na zapis bardzo szczegółowych filmów Full HD (1920 x 1080) z małą ilością szumów. Dzięki uniwersalnemu kodekowi XAVC S materiał wideo można nagrywać w różnych formatach, między innymi 50p, 25p i 24p.

Aparat RX1R II jest wyposażony w technologie Wi-Fi® i NFC. Do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile™, dostępnej w wersji na systemy Android™ i iOS. Zwiększanie funkcjonalności urządzenia umożliwiają aplikacje z serwisu PlayMemories Camera Apps™.

W najbliższym czasie wydana zostanie nowa wersja popularnej aplikacji „Wbudowany inteligentny pilot”. Umożliwia ona zdalne wyzwalanie migawki smartfonem i zawiera zaktualizowane, dostosowane do nowego aparatu funkcje trybu B (Bulb) i zdjęć seryjnych. Więcej informacji na www.sony.net/pmca.

Ceny i dostępność

Nowy, pełnoklatkowy aparat kompaktowy Sony RX1R II trafi do sprzedaży w grudniu 2015 r., a jego cena będzie wynosiła około 3500 euro.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz