Nowe obiektywy Sony z mocowaniem E – jeszcze większe możliwości wyboru

Sony wprowadza na rynek cztery nowe obiektywy α z mocowaniem typu E przeznaczone do użytku na cenionych korpusach bezlusterkowych z pełnoklatkowymi matrycami obrazu. Dzięki nim doświadczeni fotografowie zyskają jeszcze większe możliwości twórcze.

Powiększona rodzina produktów z mocowaniem typu E zawiera obiektywy na każdą sytuację: od nastrojowych portretów przez spektakularne krajobrazy i finezyjne makrofotografie po szybkie akcje, podróże — i szarą codzienność. Poza czterema obiektywami w ofercie pojawią się również cztery konwertery, w tym dwa do obiektywu przeznaczonego do matryc pełnoklatkowych. Ułatwiają one uzyskanie na zdjęciach perspektywy obiektywu superszerokokątnego lub „rybiego oka”.

Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA (SEL35F14Z): szerokokątny obiektyw do korpusów z matrycą pełnoklatkową

Ten stałoogniskowy obiektyw szerokokątny do korpusów z matrycą pełnoklatkową jest modelowym przykładem słynnej jakości optycznej, jaką odznaczają się produkty marki ZEISS®. Bardzo dobrze nadaje się dla wymagającego profesjonalisty i pasjonata, który chce wykonywać portrety oraz fotografować codzienność i sceny nocne. Model SEL35F14Z umożliwia nastawianie ostrości z odległości zaledwie 0,3 m. Jest pierwszym obiektywem z mocowaniem typu E, który odznacza się tak dużą jasnością: F1,4. Duży otwór 9-listkowej przysłony kołowej pozwala ponadto na uzyskanie bardzo miękkiego rozmycia tła. Obiektyw zapewnia również nieprzeciętną ostrość całego kadru, nawet przy maksymalnym otwarciu przysłony. To zasługa zaawansowanej konstrukcji optycznej z soczewkami asferycznymi (w tym jedną dużą AA — zaawansowaną asferyczną). Doskonałe właściwości optyczne to także efekt zastosowania powłoki ZEISS® T*, która tłumi refleksy i tzw. duszki, a w rezultacie zapewnia naturalną reprodukcję koloru i znakomity kontrast.

Zastosowany w obiektywie napęd DDSSM (Direct Drive SSM) gwarantuje bardzo ciche i dokładne nastawianie ostrości — nawet przy minimalnej głębi ostrości. Umieszczony na tubusie pierścień przysłony może pracować w dwóch trybach: podczas nagrywania filmów zaletą będzie bezgłośne, bezstopniowe działanie, natomiast przy fotografowaniu wygodniej jest włączyć charakterystyczny „klik”. Odporna na kurz i wilgoć konstrukcja zapewnia niezawodność podczas zdjęć w plenerze.

FE 90 mm F2,8 Macro G OSS (SEL90M28G): średni teleobiektyw do makrofotografii

Model SEL90M28G zapewnia silną wymowę wykonywanym portretom i zdjęciom z małej odległości. Dzięki starannie skompensowanej aberracji sferycznej pozwala wyraźnie przedstawić główny motyw i uzyskać wyjątkowo miękkie rozmycie tła — charakterystyczne dla każdego obiektywu typu G. Pierwszy średni teleobiektyw makro z mocowaniem typu E jest również wyposażony w stabilizator Optical SteadyShot (OSS), który ułatwia ostre odwzorowanie obrazu w skali 1:1 nawet przy zdjęciach z ręki. Wyjątkowo dokładne nastawianie ostrości — tak istotne przy makrofotografii — to zasługa cichego mechanizmu DDSSM (Direct Drive SSM), który napędza dwie niezależne grupy „szybujących” soczewek.

System wewnętrznego ogniskowania gwarantuje stałą długość obiektywu — to ważna zaleta w przypadku makrofotografii, gdy przód obiektywu znajduje się w odległości zaledwie kilku centymetrów od obiektu. Użytkownik może również korzystać z przycisku blokady ostrości oraz z przesuwnego pierścienia nastawiania ostrości, pozwalającego szybko przełączać tryby automatycznej i ręcznej regulacji ostrości[i]. Odporna na pył i wilgoć konstrukcja gwarantuje niezawodne działanie podczas fotografowania owadów lub dzikiej przyrody w padającym deszczu.

FE 24-240 mm F3,5-6,3 OSS (SEL24240): zmiennoogniskowy obiektyw do korpusów z matrycą pełnoklatkową

Jeden obiektyw i niemal nieograniczone możliwości: model SEL24240 pozwala uchwycić każdą scenerię, od krajobrazu przez proste portrety aż po sport i szybkie akcje. Ze względu na 10-krotny zoom — od 24 do 240 mm — i możliwość użycia na pełnoklatkowych korpusach model ten idealnie nadaje się do zabrania w podróż. Pokrywa zakres ogniskowych od szerokiego kąta do teleobiektywu. Małe wymiary i wygoda użyciu obiektywu idą w parze z doskonałymi parametrami optycznymi. Uzyskano je dzięki zastosowaniu pięciu soczewek asferycznych i jednej ze szkła ED. Mechanizm nastawiania ostrości jest napędzany zaawansowanym silnikiem liniowym, który gwarantuje szybkość działania niezależnie od nastawionej ogniskowej. Przy fotografowaniu z ręki bardzo przydaje się wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot (OSS). Jego działanie jest zauważalne zwłaszcza przy większych ogniskowych oraz przy słabszym oświetleniu, w którym konieczne jest wydłużenie czasu migawki. Tak jak wszystkie nowe modele FE (do matryc pełnoklatkowych) obiektyw SEL24240 jest chroniony przed pyłem i wilgocią.

FE 28 mm F2 (SEL28F20): stałoogniskowy obiektyw szerokokątny do korpusów z matrycą pełnoklatkową

Ten stałoogniskowy obiektyw szerokokątny 28 mm jest pomyślany jako uzupełnienie prostego obiektywu dostarczonego w zestawie z aparatem. Można go używać na korpusach z pełnoklatkową matrycą obrazu. Robienie zdjęć w słabym oświetleniu ułatwia duży maksymalny otwór przysłony: F2,0. Dzięki dużej jasności, małym wymiarom oraz odporności na pył i wilgoć obiektyw sprawdzi się we współpracy z cenionymi korpusami pełnoklatkowymi Sony z serii α7. Atrakcyjny wygląd zapewniają mu aluminiowe elementy wykańczające. Na uwagę zasługuje również konstrukcja optyczna. Oprócz 9-listkowej przysłony kołowej zastosowano w niej trzy soczewki asferyczne — w tym jedną AA (zaawansowaną asferyczną) — oraz dwa elementy ze szkła ED. Ich połączenie przekłada się na znakomitą ostrość całego obrazu, a w razie potrzeby pozwala uzyskać atrakcyjny, miękki wygląd nieostrych fragmentów. Powierzchnie wszystkich soczewek pokryte są powłokami optycznymi, które tłumią refleksy i „duszki” przy zdjęciach pod światło. Mechanizm automatyki ostrości jest napędzany bardzo cichym silnikiem liniowym. W obiektywie wykorzystano system wewnętrznego ogniskowania, dzięki któremu regulacja ostrości nie powoduje zmiany długości tubusu.

Do rozszerzenia kąta widzenia można użyć dwóch oferowanych oddzielnie konwerterów: ultraszerokokątnego SEL075UWC i „rybiego oka” SEL057FEC. Po ich zainstalowaniu ogniskowa zmienia się odpowiednio na 21 i 16 milimetrów, a maksymalna przysłona na F2,8/F3,5. Kąt widzenia obiektywu z założonym konwerterem „rybie oko” wynosi pełnych 180°[ii]. Po raz pierwszy w rodzinie obiektywów α nowe konwertery są rozpoznawane przez aparat, co pozwala na wygenerowanie prawidłowych danych EXIF. Modele SEL28F20, SEL075UWC i SEL057FEC można nabywać niezależnie. W ofercie są ponadto zestawy zawierające obiektyw SEL28F20 z konwerterem SEL075UWC lub SEL057FEC.

VCL-ECU2 i VCL-ECF2: konwerter ultraszerokokątny i konwerter „rybie oko” do matryc formatu APS-C

Rozszerzenie kąta widzenia i uzyskanie perspektywy „rybiego oka” nie musi odbywać się kosztem jakości obrazu. Konwerter VCL-ECU2 jest przeznaczony do współpracy z szerokokątnymi obiektywami do matryc APS-C: 16 mm F2,8 SEL16F28 i 20 mm F2,8 SEL20F28. Jego użycie zmniejsza ogniskową do 12 mm (z SEL16F28) lub 16 mm (SEL20F28). Konwerter „rybie oko” VCL-ECF2 umożliwia uzyskanie charakterystycznej, przerysowanej perspektywy i zwiększenie kąta widzenia do pełnych 180° (dla obiektywu SEL16F28; kąt widzenia na obiektywie SEL20F28 wynosi 133°). Oba modele mają nowe, czarne wykończenie.

Aktualizacje oprogramowania obiektywów z mocowaniem typu E

Firma Sony wydała również aktualizacje wewnętrznego oprogramowania, które zwiększają funkcjonalność wybranych obiektywów z mocowaniem typu E. Wydanie aktualizacji dla nowo wprowadzanych modeli FE jest zaplanowane na koniec marca. Szczegółowe informacje będą podane na stronach pomocy technicznej Sony.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz