Nowe obiektywy Sony z mocowaniem E – jeszcze większe możliwości wyboru

Sony wprowadza na rynek cztery nowe obiektywy α z mocowaniem typu E przeznaczone do użytku na cenionych korpusach bezlusterkowych z pełnoklatkowymi matrycami obrazu. Dzięki nim doświadczeni fotografowie zyskają jeszcze większe możliwości twórcze.

Powiększona rodzina produktów z mocowaniem typu E zawiera obiektywy na każdą sytuację: od nastrojowych portretów przez spektakularne krajobrazy i finezyjne makrofotografie po szybkie akcje, podróże — i szarą codzienność. Poza czterema obiektywami w ofercie pojawią się również cztery konwertery, w tym dwa do obiektywu przeznaczonego do matryc pełnoklatkowych. Ułatwiają one uzyskanie na zdjęciach perspektywy obiektywu superszerokokątnego lub „rybiego oka”.

Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA (SEL35F14Z): szerokokątny obiektyw do korpusów z matrycą pełnoklatkową

Ten stałoogniskowy obiektyw szerokokątny do korpusów z matrycą pełnoklatkową jest modelowym przykładem słynnej jakości optycznej, jaką odznaczają się produkty marki ZEISS®. Bardzo dobrze nadaje się dla wymagającego profesjonalisty i pasjonata, który chce wykonywać portrety oraz fotografować codzienność i sceny nocne. Model SEL35F14Z umożliwia nastawianie ostrości z odległości zaledwie 0,3 m. Jest pierwszym obiektywem z mocowaniem typu E, który odznacza się tak dużą jasnością: F1,4. Duży otwór 9-listkowej przysłony kołowej pozwala ponadto na uzyskanie bardzo miękkiego rozmycia tła. Obiektyw zapewnia również nieprzeciętną ostrość całego kadru, nawet przy maksymalnym otwarciu przysłony. To zasługa zaawansowanej konstrukcji optycznej z soczewkami asferycznymi (w tym jedną dużą AA — zaawansowaną asferyczną). Doskonałe właściwości optyczne to także efekt zastosowania powłoki ZEISS® T*, która tłumi refleksy i tzw. duszki, a w rezultacie zapewnia naturalną reprodukcję koloru i znakomity kontrast.

Zastosowany w obiektywie napęd DDSSM (Direct Drive SSM) gwarantuje bardzo ciche i dokładne nastawianie ostrości — nawet przy minimalnej głębi ostrości. Umieszczony na tubusie pierścień przysłony może pracować w dwóch trybach: podczas nagrywania filmów zaletą będzie bezgłośne, bezstopniowe działanie, natomiast przy fotografowaniu wygodniej jest włączyć charakterystyczny „klik”. Odporna na kurz i wilgoć konstrukcja zapewnia niezawodność podczas zdjęć w plenerze.

FE 90 mm F2,8 Macro G OSS (SEL90M28G): średni teleobiektyw do makrofotografii

Model SEL90M28G zapewnia silną wymowę wykonywanym portretom i zdjęciom z małej odległości. Dzięki starannie skompensowanej aberracji sferycznej pozwala wyraźnie przedstawić główny motyw i uzyskać wyjątkowo miękkie rozmycie tła — charakterystyczne dla każdego obiektywu typu G. Pierwszy średni teleobiektyw makro z mocowaniem typu E jest również wyposażony w stabilizator Optical SteadyShot (OSS), który ułatwia ostre odwzorowanie obrazu w skali 1:1 nawet przy zdjęciach z ręki. Wyjątkowo dokładne nastawianie ostrości — tak istotne przy makrofotografii — to zasługa cichego mechanizmu DDSSM (Direct Drive SSM), który napędza dwie niezależne grupy „szybujących” soczewek.

System wewnętrznego ogniskowania gwarantuje stałą długość obiektywu — to ważna zaleta w przypadku makrofotografii, gdy przód obiektywu znajduje się w odległości zaledwie kilku centymetrów od obiektu. Użytkownik może również korzystać z przycisku blokady ostrości oraz z przesuwnego pierścienia nastawiania ostrości, pozwalającego szybko przełączać tryby automatycznej i ręcznej regulacji ostrości[i]. Odporna na pył i wilgoć konstrukcja gwarantuje niezawodne działanie podczas fotografowania owadów lub dzikiej przyrody w padającym deszczu.

FE 24-240 mm F3,5-6,3 OSS (SEL24240): zmiennoogniskowy obiektyw do korpusów z matrycą pełnoklatkową

Jeden obiektyw i niemal nieograniczone możliwości: model SEL24240 pozwala uchwycić każdą scenerię, od krajobrazu przez proste portrety aż po sport i szybkie akcje. Ze względu na 10-krotny zoom — od 24 do 240 mm — i możliwość użycia na pełnoklatkowych korpusach model ten idealnie nadaje się do zabrania w podróż. Pokrywa zakres ogniskowych od szerokiego kąta do teleobiektywu. Małe wymiary i wygoda użyciu obiektywu idą w parze z doskonałymi parametrami optycznymi. Uzyskano je dzięki zastosowaniu pięciu soczewek asferycznych i jednej ze szkła ED. Mechanizm nastawiania ostrości jest napędzany zaawansowanym silnikiem liniowym, który gwarantuje szybkość działania niezależnie od nastawionej ogniskowej. Przy fotografowaniu z ręki bardzo przydaje się wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot (OSS). Jego działanie jest zauważalne zwłaszcza przy większych ogniskowych oraz przy słabszym oświetleniu, w którym konieczne jest wydłużenie czasu migawki. Tak jak wszystkie nowe modele FE (do matryc pełnoklatkowych) obiektyw SEL24240 jest chroniony przed pyłem i wilgocią.

FE 28 mm F2 (SEL28F20): stałoogniskowy obiektyw szerokokątny do korpusów z matrycą pełnoklatkową

Ten stałoogniskowy obiektyw szerokokątny 28 mm jest pomyślany jako uzupełnienie prostego obiektywu dostarczonego w zestawie z aparatem. Można go używać na korpusach z pełnoklatkową matrycą obrazu. Robienie zdjęć w słabym oświetleniu ułatwia duży maksymalny otwór przysłony: F2,0. Dzięki dużej jasności, małym wymiarom oraz odporności na pył i wilgoć obiektyw sprawdzi się we współpracy z cenionymi korpusami pełnoklatkowymi Sony z serii α7. Atrakcyjny wygląd zapewniają mu aluminiowe elementy wykańczające. Na uwagę zasługuje również konstrukcja optyczna. Oprócz 9-listkowej przysłony kołowej zastosowano w niej trzy soczewki asferyczne — w tym jedną AA (zaawansowaną asferyczną) — oraz dwa elementy ze szkła ED. Ich połączenie przekłada się na znakomitą ostrość całego obrazu, a w razie potrzeby pozwala uzyskać atrakcyjny, miękki wygląd nieostrych fragmentów. Powierzchnie wszystkich soczewek pokryte są powłokami optycznymi, które tłumią refleksy i „duszki” przy zdjęciach pod światło. Mechanizm automatyki ostrości jest napędzany bardzo cichym silnikiem liniowym. W obiektywie wykorzystano system wewnętrznego ogniskowania, dzięki któremu regulacja ostrości nie powoduje zmiany długości tubusu.

Do rozszerzenia kąta widzenia można użyć dwóch oferowanych oddzielnie konwerterów: ultraszerokokątnego SEL075UWC i „rybiego oka” SEL057FEC. Po ich zainstalowaniu ogniskowa zmienia się odpowiednio na 21 i 16 milimetrów, a maksymalna przysłona na F2,8/F3,5. Kąt widzenia obiektywu z założonym konwerterem „rybie oko” wynosi pełnych 180°[ii]. Po raz pierwszy w rodzinie obiektywów α nowe konwertery są rozpoznawane przez aparat, co pozwala na wygenerowanie prawidłowych danych EXIF. Modele SEL28F20, SEL075UWC i SEL057FEC można nabywać niezależnie. W ofercie są ponadto zestawy zawierające obiektyw SEL28F20 z konwerterem SEL075UWC lub SEL057FEC.

VCL-ECU2 i VCL-ECF2: konwerter ultraszerokokątny i konwerter „rybie oko” do matryc formatu APS-C

Rozszerzenie kąta widzenia i uzyskanie perspektywy „rybiego oka” nie musi odbywać się kosztem jakości obrazu. Konwerter VCL-ECU2 jest przeznaczony do współpracy z szerokokątnymi obiektywami do matryc APS-C: 16 mm F2,8 SEL16F28 i 20 mm F2,8 SEL20F28. Jego użycie zmniejsza ogniskową do 12 mm (z SEL16F28) lub 16 mm (SEL20F28). Konwerter „rybie oko” VCL-ECF2 umożliwia uzyskanie charakterystycznej, przerysowanej perspektywy i zwiększenie kąta widzenia do pełnych 180° (dla obiektywu SEL16F28; kąt widzenia na obiektywie SEL20F28 wynosi 133°). Oba modele mają nowe, czarne wykończenie.

Aktualizacje oprogramowania obiektywów z mocowaniem typu E

Firma Sony wydała również aktualizacje wewnętrznego oprogramowania, które zwiększają funkcjonalność wybranych obiektywów z mocowaniem typu E. Wydanie aktualizacji dla nowo wprowadzanych modeli FE jest zaplanowane na koniec marca. Szczegółowe informacje będą podane na stronach pomocy technicznej Sony.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *