FUJIFILM X-T10 – aparat z serii X z nowym systemem autofokusa

Miłośnicy fotografii docenią w nim wyjątkową jakość obrazu uzyskaną dzięki unikalnej technologii odwzorowania kolorów, jego lekką, kompaktową obudowę oraz nowy system autofokusa sprawdzający się szczególnie podczas rejestrowania obiektów w ruchu. Ponadto aparat wyposażono w elektroniczny wizjer działający w czasie rzeczywistym, który oferuje powiększenie sięgające 0,62x, precyzyjny wyświetlacz HD o rozdzielczości 2,36 miliona punktów oraz rekordowo krótkie opóźnienie rzędu 0,005 s.

W modelu X-T10 zastosowano matrycę APS-C X-Trans CMOS II z wbudowaną obsługą autofokusa z detekcją fazową. Połączenie wysokowydajnego mechanizmu przetwarzania obrazu, możliwości obiektywów FUJINON i unikalnej technologii odwzorowania kolorów sprawia, że aparat uzyskuje znakomitą rozdzielczość i bardzo dobrą jakość obrazu. Nowy system autofokusa w modelu X-T10 oferuje tradycyjny, 49-punktowy tryb pojedynczy, który cechuje duża szybkość i precyzja, a także dwa nowe tryby: strefowy i szeroki ze śledzeniem, w których ruchome obiekty są śledzone w większym, 77-punktowym polu, co znacznie usprawnia rejestrowanie takich obiektów. Należy także wspomnieć o trybie AF-C oraz trybie zdjęć seryjnych pracującym z szybkością do 8,0 kl./s. Wszystko to sprawia, że aparat oferuje wysoką jakość zdjęć znaną z serii X w jeszcze większym spektrum warunków fotografowania.

Najważniejsze zalety aparatu Fujifilm X-T10

Nowa konstrukcja łącząca możliwości serii X z lekką, kompaktową obudową

Lekka i kompaktowa obudowa aparatu została zaprojektowana tak, aby zachować wszelkie charakterystyczne elementy serii X. Górną i dolną płytkę wykonano z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego odlewu magnezu. Na górnej płytce znajdują się trzy precyzyjnie wykonane, aluminiowe pokrętła, które nadają modelowi X-T10 najwyższej klasy wygląd i umożliwiają fotografowi intuicyjną zmianę ustawień przysłony, czasu naświetlania i funkcji fotografowania bez odrywania jego uwagi od rejestrowanych obiektów. Z tyłu aparatu znajduje się 3-calowy, odchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 920 tysięcy punktów, który przydaje się zarówno podczas wykonywania zdjęć nad głowami, jak i tuż przy ziemi. Producent przygotował dwie wersje kolorystyczne do wyboru: czarną i srebrną.

Przełącznik trybu automatycznego pozwala włączyć w pełni automatyczny, zaawansowany tryb SR AUTO. W trybie tym aparat sam dobiera ustawienia optymalne dla danej sceny, maksymalnie ułatwiając fotografowanie.

Aparat można dostosować do indywidualnych potrzeb, odpowiednio konfigurując dwa pokrętła sterujące i siedem przycisków funkcyjnych.

W środkowej części górnej płytki korpusu znajduje się wbudowana, wyskakująca lampa błyskowa. Dzięki technologii Super Intelligent Flash lampa automatycznie dobiera intensywność światła do danej sceny.

Wizjer działający w czasie rzeczywistym

Duży i szybki wizjer aparatu X-T10 oferuje powiększenie 0,62x i opóźnienie rzędu zaledwie 0,005 s. Wyraźny podgląd na żywo w jakości HD uzyskano dzięki zastosowaniu nowego, elektronicznego wizjera z organicznym panelem EL o rozdzielczości 2,36 miliona punktów. Widoczność została poprawiona dzięki automatycznej regulacji jasności wizjera dostosowywanej do intensywności światła w otoczeniu. Zapewniający podgląd na żywo wyświetlacz można również ustawić w tryb podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect), który potrafi odzwierciedlać różne warunki fotografowania lub pokazywać naturalny widok zbliżony do tego, co widzi ludzkie oko. Czujnik oka w wizjerze automatycznie przełącza wyświetlane informacje, gdy aparat jest ustawiony pionowo – to coś, co nie jest możliwe w modelach z wizjerem optycznym.

Połączenie matrycy X-Trans CMOS II z procesorem EXR II zapewniające wyjątkową jakość obrazu i szybkość działania

Aparat jest wyposażony w matrycę Fujifilm APS-C X-Trans™ CMOS II 16,3 MPix. Zastosowana w niej unikalna matryca filtrów kolorów z losowym wzorcem ogranicza występowanie prążków mory i błędne odwzorowania kolorów bez konieczności stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Brak filtra dolnoprzepustowego, który pogarsza jakość obrazu, oznacza, że do matrycy dociera większa ilość światła. Matryca współpracuje z przetwarzającym obraz procesorem EXR II, co zapewnia wyjątkową rozdzielczość przy niskim poziomie szumów.

Firma Fujifilm połączyła możliwości procesora w zakresie redukcji szumów z odpowiednią technologią montażu płytek drukowanych, aby ograniczyć występowanie szumów na zdjęciach wykonywanych z dużą czułością, dzięki czemu użytkownicy aparatu mają do dyspozycji czułość ISO o wartości sięgającej 51200. Zatem nawet po ustawieniu tak wysokiej czułości poziom szumów pozostaje niski, a czarne odcienie są nadal intensywne, co stwarza więcej możliwości podczas fotografowania przy słabym świetle.

Aparat jest wyposażony w unikalny optymalizator modulacji obiektywu, który dzięki zastosowanej technologii przetwarzania obrazu zapewnia najwyższą możliwą jakość zdjęć. Optymalizator wykorzystuje wydajność i charakterystykę optyczną używanego obiektywu, korygując m.in. rozmycie dyfrakcyjne, zapewniając ostrość na całej powierzchni kadru i realistyczny efekt 3D. Wyjątkową szybkość autofokusa (0,06 s) uzyskano dzięki wbudowanemu w matrycę unikalnemu systemowi autofokusa z detekcją fazową. Wyposażony w szybki procesor EXR II aparat uruchamia się w zaledwie 0,5 s, jego opóźnienie migawki wynosi 0,05 s, a odstęp w wykonywaniu zdjęć to 0,5 s.

Nowy system autofokusa z trybem strefowym i trybem szerokim ze śledzeniem maksymalnie ułatwiający rejestrowanie ruchomych obiektów

Nowy system autofokusa oferuje tradycyjny, 49-punktowy tryb pojedynczy, który cechuje duża szybkość i precyzja, a także nowe tryby: strefowy i szeroki ze śledzeniem, w których ruchome obiekty są rejestrowane w większym, 77-punktowym polu ostrości. W trybie strefowym z 77-punktowego pola autofokusa można wybrać obszar 3×3, 5×3 lub 5×5. W trybie AF-C aparat w sposób ciągły śledzi obiekt znajdujący się w środku obszaru. Dzięki wbudowanemu w matrycę systemowi autofokusa z detekcją fazową ustawianie ostrości odbywa się szczególnie szybko w przypadku centralnych obszarów 3×3 i 5×3.

Tryb szeroki ze śledzeniem to połączenie trybu szerokiego (przy ustawieniu AF-S), w którym aparat automatycznie wykrywa i śledzi wyostrzony obszar na 77-punktowym polu autofokusa, oraz trybu śledzenia z przewidywaniem (przy ustawieniu AF-C), w którym aparat śledzi obiekt na całym 77-punktowym polu autofokusa. Funkcja ta umożliwia utrzymanie ostrości na obiekcie niezależnie od tego, czy porusza się on w górę i w dół, w lewo i w prawo, czy też przybliża się do aparatu lub oddala od niego.

W trybie pojedynczym pole ostrości jest dzielone na mniejsze części, aby dokładnie określić odległość od obiektu i zwiększyć precyzję ogniskowania. Zakres roboczy wbudowanego w matrycę systemu autofokusa z detekcją fazową zmieniono z 2,5 EV na 0,5 EV, dzięki czemu autofokus z detekcją fazową działa szybko nawet przy słabym oświetleniu i w przypadku obiektów o niskim kontraście.

Aparat oferuje także autofokus z detekcją oka, który automatycznie wykrywa ludzkie oczy i ustawia na nich ostrość. Funkcja ta ułatwia ustawienie ostrości na oczach nawet w trudnych warunkach, na przykład podczas wykonywania portretu z bardzo szeroką przysłoną i mocnym efektem bokeh.

Funkcja auto makro automatycznie włącza tryb makro bez zmiany szybkości autofokusa, co eliminuje potrzebę naciskania przycisku makro podczas robienia zdjęć z bliska. W rezultacie można więc przypisać przyciskowi makro inną funkcję.

Zastosowanie zoptymalizowanego algorytmu przełożyło się na płynniejszy i bardziej naturalny autofokus podczas nagrywania filmów. Wykorzystując autofokus z detekcją fazową oraz autofokus przewidujący ruch obiektu, aparat potrafi wykonywać zdjęcia seryjne w trybie AF-C z szybkością do ok. 8,0 kl./s.

18 wydajnych obiektywów FUJINON z bagnetem X zapewniających najwyższą jakość obrazu i rozszerzających możliwości fotografowania

Obiektywy z bagnetem X powstały w oparciu o najnowsze technologie cyfrowe i precyzyjną optykę, aby zapewnić najwyższą możliwą jakość obrazu. Celem ich twórców było uzyskanie wysokiej rozdzielczości na całej powierzchni kadru i jak najjaśniejszej maksymalnej przysłony, aby pozwolić fotografowi na maksimum kreatywności, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych rozmiarów i łatwości przenoszenia. Aktualnie dostępnych jest 18 modeli, w tym obiektywy ultra szerokokątne, teleobiektywy i 5 obiektywów stałoogniskowych z szybką przysłoną. Ich stosowanie pozwala wydobyć z aparatu X-T10 najwyższą jakość obrazu. Opcjonalne akcesoria, takie jak adaptery do bagnetów i pierścienie pośrednie makro, dodatkowo poszerzają spektrum możliwości fotografowania.

Idealne zdjęcia kolorowe dzięki trybowi symulacji filmu i fotografii artystycznej

80 lat doświadczenia firmy Fujifilm w produkcji filmów fotograficznych przekłada się na niezrównaną jakość obrazu. Dzięki temu aparat odwzorowuje ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba i bogatą zieleń drzew w sposób, w jaki fotograf widzi to w rzeczywistości. Model X-T10 oferuje nowy tryb symulacji filmu CLASSIC CHROME, który cechują przygaszone tonacje i głęboko odwzorowane kolory. Użytkownicy mają do wyboru także 10 innych trybów naśladujących efekty znane z tradycyjnych filmów marki Fujifilm. Są wśród nich kolorowe filmy pozytywowe (VELVIA, PROVIA i ASTIA), profesjonalne, kolorowe filmy negatywowe (PRO Neg.Std i PRO Neg.Hi), filtry monochromatyczne (MONO z filtrem żółtym Ye, czerwonym R lub zielonym G) oraz SEPIA.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz