Czy album na zdjęcia nadaje się na portfolio fotograficzne?
Wykonanie portfolio fotograficznego to konieczność jeśli chce się być postrzeganym profesjonalnie w swojej branży. Techniki jego wykonania są bardzo różne, a wspólny mianownik stanowi wybranie do niego reprezentacyjnego zbioru zdjęć, które najlepiej definiują artystę-fotografa. Nie bez znaczenia jest także oprawa, czyli miejsce umieszczenia portfolio fotograficznego, a tu mogą sprawdzić się segregatory, fotoksiążki, a nawet albumy na zdjęcia. Oczywiście portfolio powinno mieć również swoją wersję na serwerze, czyli stronie internetowej lub blogu fotografa. Warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom.
Portfolio w segregatorze, czyli popularna forma przedstawienia swoich prac
Zdjęcia mają różny format, a także orientację, dlatego kluczem do stworzenia dobrego portfolio jest ich odpowiednie pogrupowanie. Tutaj liczy się dobranie ich pod względem kompozycyjnym, a także treściowym. Zatem warto podzielić portfolio tematycznie, zarówno wtedy, kiedy zawiera ono same portrety, jak i wtedy, gdy znajdują się w nim różnorodne fotografie także akty, street, czy zdjęcia studyjne. W pierwszym przypadku można wybrać temat przewodni, np. bieg życia i przedstawić fotografie portretowe małych dzieci, nastolatków, osób dorosłych, dojrzałych i w podeszłym wieku. Z pewnością tutaj liczy się dobry pomysł, a każdy fotograf powinien mieć nie jedno, a kilka portfolio, które dopasowane są do różnych typów klientów, wszak każdego może interesować coś innego. Dlatego tu sprawdzą się lekkie segregatory. Nie jest to jednak zbyt reprezentacyjne opakowanie dla artystycznych fotografii i poza lekkością i łatwością przeglądania trudno znaleźć tu więcej pozytywów.
Fotoksiążka – nowoczesna prezentacja portfolio
Fotoksiążki są znane i lubiane już od kilkunastu lat, kiedy to z przytupem weszliśmy w erę aparatów cyfrowych. Nic więc dziwnego, że to również jeden z najbardziej popularnych sposobów prezentacji portfolio. Zdjęcia w cyfrowej wersji prezentują się w niej doskonale, jednak trzeba pamiętać o ich odpowiednim wykadrowaniu, a także ustaleniu rozdzielczości, zanim zdecydujemy się na fotoksiążkę. Oczywiście w przypadku zdjęć wykonanych profesjonalną lustrzanką nie powinno być problemów z widocznymi pikselami, jeśli format zdjęcia został właściwie dostosowany. Trzeba tu również pamiętać o właściwej orientacji zdjęć i zdecydować czy na jednej stronie znajdzie się tylko jedna fotografia. Osobiście rekomendujemy taki sposób przedstawiania portfolio, gdyż osoba je oglądająca może skupić uwagę na każdej fotografii. Trzeba też pamiętać o umieszczaniu pionowych i poziomych zdjęć obok siebie, aby nie było konieczności odwracania fotoksiążki raz po raz. Są jednak osoby, które ponad drukowane na papierze broszurowym zdjęcia stawiają tradycyjne fotografie wklejane do albumu na zdjęcia.
Albumy na zdjęcia – sposób prezentacji portfolio dla miłośników tradycji
Jeśli myślimy o albumach na zdjęcia, to raczej kojarzą się nam one z czymś co trzymamy na półkach, by z sentymentem powspominać minione lata. Jednak mogą one mieć również zastosowanie bardziej profesjonalne. Album do wklejania zdjęć wydaje się być najbardziej reprezentacyjną formą prezentacji fotografii. Albumy z tradycyjnymi grubszymi kartkami mogą być również wyposażone we wpusty w które wkłada się zdjęcie. Jednak ta forma prezentacji sprawia, że krawędzie fotografii nie są widoczne, a przecież dla fotografa prezentującego swoje portfolio ważny jest każdy detal. Dlatego zdjęcia wklejane sprawdzą się tu lepiej. W końcu można tworzyć nieskończenie wiele odbitek tych samych fotografii, a zapis na nośniku cyfrowym zapewnia im wieczne życie, zatem można pozwolić sobie na wklejenie zdjęcia. Oczywiście trzeba tu używać odpowiednich klejów i umiejętnie wklejać zdjęcia do albumu, tak by nie było po nich śladu, a zdjęcia wolne były od nieestetycznych odcisków palców. Trzeba powiedzieć, że tradycyjny album do zdjęć ma w sobie pewną tajemnicę i nieodparty urok, kiedy to nie spodziewając się, co znajdziemy na kolejnej stronie przewracamy pergaminowe kartki, oddzielające ich kolejne strony. Nie bez znaczenia jest również piękna okładka, wszak można wybrać albumy z okładką wykończoną w skórze czy eleganckim materiale. Wprawdzie nie ocenia się książki po okładce, jednak pierwsze wrażenie również się liczy. Oczywiście można również znaleźć pewien minus takiego rozwiązania. Takie portfolio jest nieco cięższe od tego w fotoksiążce, czy segregatorze, ale kto powiedział, że musimy wybrać 500-stronnicowy album. Taki 50-stronnicowy w zupełności wystarczy, wszak mamy w portfolio umieścić tylko najlepsze zdjęcia.
Portfolio fotograficzne w wersji online
Oczywiście każdy szanujący się fotograf musi mieć swoją stronę internetową, a na niej galerię z najlepszymi pracami, inaczej zwaną zakładką portfolio. Tutaj trzeba zadbać nie tylko o najwyższą jakość zdjęć w wybranej rozdzielczości, ale również sprawić, by mimo „opakowania” strony działała ona dość szybko, a zdjęcia ładowały się w krótkim czasie. Nie bez znaczenia jest również grafika całej strony, która nie powinna być nazbyt rozbudowana, gdyż już same fotografie zajmą sporo miejsca na serwerze.
W każdym portfolio nie można zapomnieć o umieszczeniu w nim wizytówek. Dzięki temu zainteresowany klient będzie mógł zabrać jedną z nich. W przypadku albumu na zdjęcia konieczne będzie wykonanie zakładki, w którą wsunięte zostaną wizytówki. Zatem albumy na zdjęcia jak najbardziej mogą jak najbardziej nadać się na portfolio. Z pewnością nie jest to pierwszy wybór dla każdego i będzie to coś oryginalnego.